Mūsų kolegų iš Jungtinės Karalystės pranešimas

2017m. Vasario 8 d.

Lietuvių gydytojų ir odontologų, dirbančių Jungtinėje Karalystėje, asociacija

Londonas Jungtinė Karalystė

Gerbiamas Seimo Pirmininke ir Seimo nariai,

Esame Lietuvių gydytojų, dirbančių Jungtinėje Karalystėje, organizacija (Association of Lithuanian Doctors and Dentists Working in the UK – ALDDUK) vienijanti įvairių specialybių gydytojus.

Nors dauguma mūsų Jungtinėje Karalystėje dirba jau daug metų, visi mes domimės Lietuvos politiniu gyvenimu ir aktualijomis. Šiuo metu daugelio mūsų, ypač vaikų psichiatrų, dėmesį traukia diskusijos Seime ir visuomenėje dėl smurto vaikų atžvilgiu sąvokos apibrėžties ir Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo projekto priėmimo.

Žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose gausu įvairiausių nuomonių, nuogąstavimų ir mitų apie galimas šio įstatymo pasekmes, tačiau mokslo studijos akivaizdžiai parodo ilgalaikius neigiamus fizinių bausmių bei emocinio smurto padarinius besiformuojančiai asmenybei ir tolesniam agresijos plitimui.

Jungtinėje Karalystėje gydytojai, kaip, beje, ir visi kiti profesionalai, dirbantys su vaikais ar turintys net ir netiesioginį ryšį su vaikais per jų tėvus, yra įpareigoti pranešti apie bet kokį smurto vaikų atžvilgiu įtarimą (net ir menkiausią). Tokią atsakomybę mums uždeda valstybė ir jos įstatymai. Tačiau kartu valstybė pasirūpina, kad žmonės, kuriems dėl vienų ar kitų priežasčių nepavyksta auklėti vaikų be smurto, gautų tinkamą pagalbą, o neskuba atimti iš jų vaikų. Tam yra sukurta daugiapakopė struktūra, apimanti švietimo, sveikatos ir socialinės apsaugos sistemas.

Labai džiaugiamės, kad Lietuvoje šiuo metu aktyviai dirba daug specialistų ir organizacijų, kad yra parengtos puikios mokymo programos tėvams ir specialistams, kaip auginti ir auklėti vaikus be smurto. Ką tik įvykusios tragedijos dar kartą parodė, kad, nepaisant individualių pastangų ir geriausių norų, labai trūksta vieningos sistemos, kuri aiškiai įvardytų smurtą, leistų specialistams ir plačiajai visuomenei atitinkamai reaguoti ir užkirsti kelią naujoms nelaimėms.

Kviečiame Seimą atsižvelgti į mokslinius tyrimus, kitų Europos ir pasaulio šalių patirtį ir balsuoti už Įstatymą, kuris padės užtikrinti, kad Lietuvoje vaikai auga saugūs, kad niekas neturi teisės jų mušti ar kitaip skriausti. Tikimės, kad tai bus pirmas žingsnis ir svarbus teisinis pagrindas kuriant mokymo programas ir įvairiapusę pagalbos sistemą tėvams bei specialistams.

Esame pasirengę bendradarbiauti ir pasidalyti su kolegomis geriausiais pavyzdžiais ir veiksminga praktika.

Pagarbiai,

Gyd. Tadas Kananavičius, ALDDUK Prezidentas, Konsultantas Anesteziologas, Walsall Healthcare NHS Trust

ALDDUK Iniciatyvinė grupė:

Gyd. Skirmantė Povilėnaitė, Vaikų – paauglių psichiatrė,
North East London NHS Foundation Trust

Gyd. Irena Stacevič, Vaikų – paauglių psichiatrė,
Sussex Partnership NHS Foundation Trust Worthing

Gyd. Martynas Andrijevskis, Vaikų – paauglių psichiatras,
Tees, Esk and Wear Valleys NHS Foundation Trust

Gyd. Vytautas Blažys, Vaikų – paauglių psichiatras Huntercombe Hospital, Edinburgh