Tėvystės įgūdžių mokymas tėvams gali padėti sumažinti vaikų stresą

444b5f_ab4baa58b9b94108ddf04a297d19f460.png_srz_p_844_397_75_22_0.50_1.20_0.00_png_srz

2015-04-15

Tėvų netinkamas elgesys su vaikais bei dažnos, stresą keliančios sąveikos gali sutrikdyti normalios raidos procesus ir paveikti vaikų pagumburio-hipofizės- antinksčių (PHA) ašį. Sutrikdytas PHA aktyvumas yra susijęs su daugybinėmis elgesio bei emocijų problemomis. Kortizolis yra “galutinis” šios ašies veiklos produktas.
Kortizolis yra pagrindinis streso hormonas, jo koncentracija organizme kinta paros bėgyje, pasiekdama piką maždaug 30 min po atsibudimo ir pasiekdama mažiausią lygį nakties metu. Vaikams toks kortizolio koncentracijos kraujyje svyravimas pilnai pasiekiamas apie 2-us gyvenimo metus.
Stiprus, ūmus stresas sukelia labai stiprų kortizolio koncentracijos padidėjimą. Kai stresas yra ilgalaikis stebimas atvirkštinis efektas – rytinėmis valandomis kortizolio koncentracija kraujyje yra žema. Taigi tolygi kortizolio koncentracijos kreivė paros bėgyje yra lėtinio streso požymis.
Prof. Bernard su kolegomis atliko tyrimą, kuriuo siekė patikrinti kaip tėvų tėvystės įgūdžių mokymas įtakoja vaikų streso lygį. Tyrime dalyvavo vaikai, kurie dėl galimos nepriežiūros kūdikystėje (iki 24 mėn.) buvo nukreipti į atitinkamas institucijas. Anksčiau atlikti tyrimai parodė, kad pagerėję tėvų tėvystės įgūdžiai padeda atstatyti vaikų kortizolio paros svyravimą per trumpą laiką, tuoj pat po intervencijos. Šis tyrimas siekė įvertinti ilgalaikį tokios intervencijos poveikį.
Tyrime dalyvavo 100 ikimokyklinio amžiaus vaikų, kurie kūdikystėje buvo identifikuoti kaip patiriantys nepriežiūrą. Atsitiktinės atrankos būdu vienai grupei buvo taikyta tikslinga tėvystės įgūdžių programa, kitos grupės tėvai lankė šviečiamuosius- edukacinius užsiėmimus.
Tikslingos tėvystės įgūdžių programa – tai 10 savaičių programa, kurios metu tėvai buvo mokomi labiau reaguoti į vaiko elgesį ir jausmus, labiau įsitraukti ir būti mažiau gąsdinantys. Šios programos tikslas buvo mokyti tėvus apsaugoti savo vaikus nuo ankstyvų neigiamų stresinių pasekmių.
Šviečiamųjų – edukacinių užsiėmimų metu tėvai gaudavo informaciją apie pagrindinius raidos etapus ir patarimus apie vaiko raidą atitinkančias tėvų ir vaikų veiklas.
Vaikų grupė, kurios tėvai lankė 10 savaičių tikslingą tėvystės įgūdžių ugdymo programą po 3 metų kortizolio koncentracija kraujyje buvo labiau artima fiziologinei koncentracijai, negu vaikų grupės, kurių tėvai lankė šviečiamuosius-edukacinius užsiėmimus.
Profesorius džiaugėsi, kad santykinai trumpa, bet labai tikslinga intervencija, kurios pagrindiniai aspektai yra prieraišumas ir savireguliacija, gali padėti pakeisti tėvų įpročius ir tai įtakoja geresnę vaikų savireguliaciją. Profesorius pabrėžė: “Mes nenorime padaryti visko. Mes tik bandome tėvus padaryti jautresnius kūdikių poreikiams pačiu jautriausiu kūdikių laikotarpiu“.
“Galima daryti išvadą”,- pabrėžė profesorius, -“ankstyvos intervencijos yra efektyvesnės. Labai svarbu mokyti tėvus, kad jie apsaugotų savo vaikus nuo streso poveikio”.
Šis tyrimas buvo išspausdintas JAMA Pediatrics vasario mėn.

JAMA Pediatr. 2014;169:112-119. Abstract

Save