Vaikai, kompiuteriai, telefonai, kaip ir kada ?

Šiuo metu, šiuo laikotarpiu, kai technika veržiasi į visų mūsų gyvenimą, tai labai plačiai svarstoma tema. Dažnai užduodami klausimai, kada vaikus pradėti pažindinti su kompiuteriais, telefonais, planšetėmis? Ar tai jiems naudinga ? Ar jie kažko išmoks, o gal kaip tik, tai bus jiems žalinga ?

Jei vaikas mažas ir jūs jau domitės šia tema, pagalvokite, kokią vietą užims naujos technologijos jūsų vaiko gyvenime ? Tai jūs sprendžiate ir jūs atsakingi. Tai nėra žaislai, kaip kaladėlės ar meškutis. Jei pasirinksite klaidingai, tai atims jūsų vaiko dėmesį, laiką ir net dalį autoriteto iš jūsų. Kompiuteris gali būti pažinimo, mokymo priemonė ar pramoga. Iš anksto pagalvokite ko ir kiek jūsų vaikui reikės, tada jau spręskite, kada ir kokiomis sąlygomis jis gali, šiomis technologijomis naudotis.

Jums teks išspręsti nemažai klausimų į kuriuos vieningų atsakymų nėra. Pirmas klausimas, nuo kurio amžiaus vaikas galėtų naudotis kompiuteriu ? Kokios programos ir kita įranga jame turi būti ? Ar įdiegtos kontrolės bei apsaugos programos ? Kur stovės kompiuteris ? Kiek laiko ir kokia tvarka juo naudosis vaikas ?

Vaikai nuo 3 iki 5 metų

Pirmas klausimas, nuo kokio amžiaus leisti vaikui juo naudotis ir ar jam tai naudinga, tai daugumos specialistų nuomone, iki 3 metų vaikui to nereikia, nes jis pasaulį bando pažinti judėdamas, liesdamas, ragaudamas. Jei ir pasėdės tėčiui ar mamai ant kelių, tai tik kelias minutes. Kol kas šie prietaisai, tokio amžiaus vaikams nenaudingi.
Vaikus, vyresnius nei 3 metai (3-5 metų) ir iki kol jie pradės lankyti mokyklą, jau galite pažindinti su kompiuteriu. Nors jų raida tikrai nenukentės, o gal ir praturtės, jei rasite jiems kitokio užimtumo, nei kompiuteris ir telefonas. Turite parinkti kokiais filmukais, programomis, žaidimais jie galės naudotis. Vaikams tiks programos su daug ir aktyvių paveikslėlių, ženklų. Gerai jei jos bus intuityvios ir ves vaikus toliau, nes tokio amžiaus vaikai dar nemoka skaityti. Gerai, jei programose ar žaidimuose, jų stadijoje, bus galimybė grįžti į pradžią. Kitu atveju vaikai užstrigę pasimes, išsigąs. Tokio amžiaus vaikai, prie kompiuterių, planšečių turi sėsti tik kartu su tėvais. Tėvai turi padėti, mokyti ir stebėti, ką vaikai veikia. Viso vaikas turi užtrukti 15-20 minučių, daugiausiai 30 per dieną ir su pertraukėlėmis, kas 10 minučių.

Vaikai 7-10-ties metų

 

jie jau gali ir vieni, kažką nuveikti prie kompiuterio ekrano, bet laikas išlieka panašus 30 minučių. Tokie vaikai jau patys bando rasti žaidimus, programas, informaciją, tam būtina tėvų kontrolė ir apsaugančios programos. Tėvai atsako už tai, kiek ir ką vaikas veikia prie kompiuterio ar telefono. Pertraukėlės taip pat būtinos.

Vyresni vaikai ir paaugliai

 

kompiuteriai ir telefonai, o kitoje pusėje, tėvai tai, paskutiniu metu beveik „mūšio laukas“. Tai vienas dažniausiai sprendžiamų klausimų, apsilankius tėvams su vaikais, vaikų ir paauglių psichiatro ar psichologo konsultacijose. Rekomenduojamas laikas, tokio amžiaus vaikams prie kompiuterio – 2 valandos su pertraukomis. Manot kad mažai, tada paskaičiuokite, kiek paroje laiko ir kiek trunka kiekvienas dienotvarkės punktas: tai ir mokykla, pamokų ruošimas, namų ūkio darbai, laisvalaikis su draugais, užklasinis užimtumas. Būtina dienos dalis – bendravimas su tėvais, kasdien. Turi išlikti kontrolė, ką ir kada vaikas veikia prie kompiuterio ir internete. Todėl pereisime prie kitų klausimų.
Kur turi stovėti kompiuteris ? Geriausia, kai jis yra bendroje erdvėje ir vaikas leidžiantis prie jo laiką neatsiribos nuo jūsų. Jūs galėsite kartu ir padėti ir įsikišti, kai atrodys, kad vaiko veikla yra pavojinga. Tai nėra asmeninis žaislas ir nebūtina, nerekomenduojama jo statyti vaiko kambaryje. Dar turite nepamiršti tam tikrų sveikatą įtakojančių sąlygų, tai yra apšvietimo, lango padėties, kėdės kokybės ir aukščio bei kambario dydžio, jo vėdinimo.

Užsakydami interneto paslaugas, nepamiškite, tiekėjas turi jums palikti galimybę reguliuoti, tiek laiką, tiek saugumą.

Dar vienas teiginys, kurį dažnai pateikia tėvai yra neteisingas, kad vaikai daugiau išmano technologijas ir mes nieko negalime padaryti. Taip neturi būti. Ar jūs leisite eiti jūsų vaikui į pavojingas vietas, kuriose nebuvote ? Ar lesite ragauti maisto, kurio kokybe abejojate ? Atsakymas, greičiausiai, bus ne. Taip yra ir su technologijomis, jei leidžiate jomis naudotis vaikams, išmokite, išsiaiškinkite iš pradžių patys. Sekite naujoves, bandykite, tai smagu ir naudinga ir ne tik tam, kad žiniomis neatsiliktumėte nuo savo vaikų ar padidintumėte savo autoritetą jų akyse, technologijų išmanymas pravers tiek darbe tiek gyvenime.

Pasiūlymas pabaigai, visada lengviau suplanuoti iš anksto visas sąlygas, vietą, laiką ir jų laikytis nei jas numatyti vėliau, kai problemos jau kils.
Bet kuriuo atveju, kompiuteris, telefonas, tai tik prietaisai, daiktai, naudingi, bet daiktai. Tai ne auklės, ne mokytojai, ne draugai. Jie neturi užimti daugiau vietos jūsų vaikų gyvenime, negu jiems dera ir už tai atsakingi tėvai. Jei norite būti reikšmingesni savo vaiko gyvenime, nei šie prietaisai, bendraukite su vaikais, leiskite su jais laiką, pažindinkite jį su aplinkiniu pasauliu ir linksminkitės kartu. Jūs neturite dirbti ilgiau, tam, kad nupirktumėte savo vaikui naują telefoną. Tegu jis bus paprastesnis, o „sutaupytą laiką“ jūs bendrausite su vaiku.

O jeigu jau taip atsitiko, kad jūs pavėlavote ir jūsų vaiko gyvenime, kompiuteris bei telefonas reikšmingesnis nei norite, užsukite pasitarti į gydytojų vaikų ir paauglių psichiatrų bei psichologų konsultacijas. Problemas geriau spręsti kartu. Kiekvienas vaikas gali gauti vaikų ir paauglių psichiatro konsultacijas šeimos centre ar poliklinikoje, kuri teikia sveikatos paslaugas toje gyvenamoje vietoje. Jei jų ten nėra, tai šeimos gydytojas jus informuos su kokiu psichikos centru sudaryta sutartis ir kur jūs galite kreiptis ir konsultuotis nemokamai.

parengė gydytoja vaikų ir paauglių psichiatrė Gina Daumantaitė