Bloga miego kokybė gali būti ankstyvas perspėjimo ženklas, kad ateityje gali atsirasti alkoholio vartojimo problemų

571361-teenagers

Paauglių vaikų tėvai dažnai nebestebi, kada jų vaikai eina miegoti. Aptardami dienos įvykius dažniausiai klausia, kaip sekėsi mokykoje ar po pamokinėje veikloje. Tačiau mokslininkai perspėja, kad bloga paauglių miego kokybė gali būti ankstyvas požymis, kad ateityje gali būti alkoholio, priklausomybę sukeliančių medžiagų vartojimo problemų ar nerūpestingo seksualinio elgesio. Todėl tėvams reikia su vaikais kalbėtis ir apie tai, kada jie eina miegoti ir kaip jie miega.
Jungtinėse Valstijose atliktas tyrimas parodė, kad paaugliai, turintys blogus miego įpročius gali pradėti elgtis rizikingai ateityje, lyginant su paaugliais, kurie neturi miego problemų. Todėl labai svarbu, kad tėvai labiau atkreiptų dėmesį į paauglių miegui skiriamą laiką.
Anksčiau atliktas tyrimas parodė, kad geras naktinis miegas yra labai svarbus, priimant teisingus sprendimus.
Žurnale Alcoholism: Clinical and Experimental Research mokslininkai paskelbė gautus tyrimo rezultatus. Mokslininkams kilo klausimas ar bloga miego kokybė bei nepakankamas miego kiekis gali savarankiškai kelti problemas vėlesniuose gyvenimo etapuose. Tyrime dalyvavo daugiau kaip 6500 paauglių, gyvenančių Jungtinėse Valstijose. Apklausos būdu buvo vertinami miego pobūdis, alkoholio ir priklausomybę sukeliančių medžiagų vardojimas. Apklausa buvo atlikta trimis etapais nuo 1994 iki 2002 metų.
Asmenys, kurie pirmame apklausos etape nurodė, kad miega blogai, paskutiniuose etapuose turėjo alkoholio ar priklausomybę sukeliančių medžiagų vartojimo problemų.
Paaugliai, kurie apklausoje pažymėjo, kad bent vieną kartą per savaitę turi problemų užmiegant, dažniau nekontoliuodami savęs vartojo alkoholį ar, būdami išgėrę, įsiveldavo į seksualinį ryšį, dėl kurio po to gailėjosi. Kuo didesnės buvo miego problemos, tuo šis ryšys su rizikingu elgesiu atrodė tvirtesnis. Tie, kuriems būdavo sunku užmigti beveik kiekvieną dieną turėjo 33% didesnę tikimybę, negu miego problemų neturintys paaugliai.
Visuomenėje dažniausiai negalvojama, kad miegas yra svarbus, bet mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad miegas gali būti markeris ar ateityje neiškils rimtesnių problemų, teigia tyrimą atlikusi profesorė Maria Wong.
Mokslininkai pastebėjo, kad kuo mažiau valandų paaugliai miegojo tuo didesnė buvo tikimybė, kad jie ateityje patirs problemas, ypač santykiuose, kuriuos sukels neteisingas alkoholio vartojimas.
Ekstra valanda miego suteikė tam tikrą apsaugą – kiekviena papildoma valanda sumažindavo tikimybę, kad elgesys bus susijęs su per dideliu alkoholio vartojimu.
Profesorė Maria Wong daro išvadą, kad miego kokybė gali būti svarbus prognostinis faktorius įvertinant ar ateityje nekils problemų.
Daugelis tėvų dažniausiai jau nebestebi, kaip miega jų paaugliai vaikai ir leidžia jiems patiems nuspręsti, kada jie turi eiti miegoti. Todėl labai svabu, kad tėvai pradėtų kalbėtis su savo paaugliais ne tik apie mokslo pasiekimus ar po pamokinę veiklą. Tėvai taip pat turėtų kalbėtis ir apie miegą. Ir turi suteikti vaikams pagalbą, jeigu jiems to reikia.
Nepriklausomas miego tyrinėtojas Dr. Neil Stanley mano, kad netgi jeigu ir nėra jokio sutrikimo, pavyzdžiui nemigos, daugelis paauglių miega mažiau, negu turėtų iš tikrųjų, nes yra tam tikrų trukdžių – pvz, kompiuteris, internetas ir pan. Šis tyrimas taip pat patvirtino anksčiau atlikto tyrimo rezultatus, kad blogas miegas daro rimtą įtaką sprendimų priėmimui.
Tai ypač svarbu kalbant apie paauglius, kurie yra linkę eksperimentuoti su alkoholiu ir kitomis priklausomybę sukeliančiomis medžiagomis.