Kodėl mes taip įsikibę Lietuvoje į dvi blogybes ?

2017-02-03
prof. Dainius Pūras , www.dainiuspuras.lt

Valdžioje esantys politikai prabilo apie vaikų internatines įstaigas (pervadintas kad gražiau skambėtų) kaip gėrį ir kaip vertingą paveldą kurį reikia išsaugoti. Tai yra labai grėsmingi valstybės raidos požymiai.
Mes iš tikrųjų ne kaip gruzinai. O gaila. 2013 metais rašiau komentarą kuriame lyginau sėkmingą vaikų globos permainų procesą Gruzijoje ir nesėkmingą Lietuvoje. Siūlau paskaityti.
Bet tada bent jau atrodė kad Lietuvos valdžiai, ir vienai ir ją 2012 m. pakeitusiai, buvo truputį gėda dėl patiriamų nesėkmių šitoje srityje.

Dabar turime liūdnesnį variantą. Seimo rinkimus laimėjusios politinės jėgos vadovas ilgisi internatų, laiko juos tinkama vaikų globos forma. Atrodo, kad tikrai nesupranta ko labiausiai reikia vaikams.
Kodėl mes taip įsikibę Lietuvoje į dvi blogybes – leidžiame smurtauti prieš vaiką šeimoje ir skatiname kad daug vaikų gyventų juos traumuojančiose internatinėse įstaigose?
Iki šiol vaikų globos sistemos permainos (kad šeimos pradėtų gauti tinkamą pagalbą, kad vaikai veiksmingai būtų apsaugoti nuo bet kokio smurto ir kad vaikai nebepatektų į kūdikių namus ir vaikų globos namus, kur klesti institucinis smurtas) vyko iki skausmo lėtai, dažnai tai tebuvo deklaracijos ir imitacija. Gi dabar iškilo grėsmė kad vaikų globos “iš-internatinimo” procesas sustos ir pajudės atgal. Kaip ten bebūtų, vaikų likimus žalojanti internatinė sistema Lietuvoje turi valdžios stogą, ir tai žada regresą.
Dabar valdžiai tik reikėtų rasti vieną kitą profesionalą, kurie kaip ekspertai pagrįstų ir patvirtintų kaip gerai yra vaikams vaikystę praleisti valdiškose įstaigose . O tai, kad Europa saugo vaikus ir nuo smurto šeimoje, ir nuo gyvenimo valdiškoje įstaigoje, mums nėra sektinas pavyzdys.

Vyriausybė nieko nedaro, kad vaikai gyventu šeimose