Jei jūsų vaikui autizmo sutrikimas, padarykite savo namus saugius, jam ir sau

2017-03-26

WP_20170316_08_54_01_Pro

Daugeliui šeimų namai yra vieta kur galime pailsėti ir atsipalaiduoti, kiek kitaip gali būti šeimoms, kuriose vaikas su autizmo spektro sutrikimu. Svarbu namuose sukurti tinkamą aplinką, ne tik tam, kad tai keltų mažesnį stresą šeimos nariams, tai taip pat keistų vaiko elgesį bei skatintų vaiko pažintinius sugebėjimus.
Peržiūrėkite šiuos pasiūlymus ir sukurkite, savo šeimai, patogesnę aplinką savo namuose.

Tvarka ir organizuotumas

Netvarkinga aplinka gali kelti stresą visiems šeimos nariams, tačiau vaikams autistams, prigrūsta daiktais ir netvarkinga aplinka, gali kelti dar didesnį nerimą.
Pradėkite nuo kambario, kuriame jūsų vaikas praleidžia daugiausia laiko ir pradėkite tvarkyti vieną kambarį, kad nenuvarginti savęs.
– Atsikratykite daiktais, kuriais jūsų šeima, jau kurį laiką nesinaudoja.
– Pašalinkite, sukraukite kur nors, gražias smulkmenas, kurios dabar nenaudingos ir bijote, kad jūsų vaikas jas sugadins.
– Atiduokite žaislus, kuriems jūsų vaikas per didelis, o sugadintus išmeskite.
– Žaislus, kuriais jūsų vaikas dar žaidžia, sudėkite į permatomas plastikines dėžes, pažymėkite jas žodžiais ar ženklais, jei vaikas dar neskaito bei padėkite patogiai pasiekiamoje vietoje.
– Keiskite žaislų rinkinius. Padėkite kitur žaislus, kuriais jūsų vaikas, paskutiniu metu nežaidė. Sudėkite į dėžę ir ją padėkite, vaikui nepasiekiamoje vietoje. Keiskite žaislus kas 2-4 savaites.
– Sukurkite aiškią teritoriją kasdieniai veiklai. Pavyzdžiui sukurkite tinkamą vietą valgymui, vietoj to, kad leistumėte vaikui valgyti bet kur.
– Išdėstykite baldus taip, kad vaikui būtu lengviau judėti.

Aplinka turi būti saugi:

– Lūžtančius, aštrius daiktus, tokius, kaip peiliai, indai, vazos, padėkite į rakinamas spinteles ar stalčius.
– Taip pat pasielkite su pavojingais skysčiais, tokiais, kaip valikliai, vaistai ir kiti cheminiai preparatai.
– Spinteles ir stalčius saugiai užrakinkite, kad ir kūdikių užraktais.
– Naudokite vartelius, jei norite kurią teritoriją užblokuoti, tam kad vaikas ten nepatektų ir nesusižeistų.
– Išjunkite iš rozečių nenaudojamus prietaisus, tokius, kaip – kavavirė, skrudintuvas, fenas ar radijo imtuvas.
– Įsirenkite signalizaciją, kuri jus informuos, kad vaikas išėjo iš patalpų vienas.
– užraktai turi būti vaikams nepasiekiamame aukštyje.
– Langai taip pat turi būti saugiai užrakinami. Jei jūsų vaikas, kada nors yra bandęs išdaužti langą, įtaisykite medinę užtvarą ar pakeiskite stiklus nedūžtančiais.

Venkite per didelės sensorinės stimuliacijos

Dauguma vaikų autistų turi padidintą jautrumą tam tikriem aplinkos stimulams. Sumažinus perdėtą stiliaciją, galime išvengti, su tuo susijusio nepageidaujamo elgesio.
– pašalinkite posterius, paveikslus ir veidrodžius nuo sienų.
– Venkite fluorascentinio apšvietimo.
– Venkite ryškios šviesos, įtaisydami lempų filtrus bei naktines užuolaidas.
– Atkreipkite dėmesį į triukšmą, kuris jums gali netrukdyti, bet bet jūsų vaiką su autizmo sutrikimu, gali erzinti. Tai gali būti eismo triukšmas, telefono skambutis, durų skambutis. Pagal galimybes sumažinkite jų garsą, įdėdami dvigubus langus ar sumažindami skambučių garsą.
– Venkite garsų iš kelių šaltinių, tuo pačiu metu. Nelaikykite įjungto televizoriaus, kai tuo pat metu klausote muzikos, žaidžiate video žaidimus ar kalbatės su kitais žmonėmis.
– Venkite aštraus kvapo namų priežiūrai naudojamų priemonių, taip pat kvepalų, kvepiančių žvakių ar gaiviklių.

Sudarykite galimybes pažinti

– Dėkite maisto produktus nepasiekiamoje, bet jūsų vaikui, matomoje vietoje. Taip maisto paimti negalės bet matys, ir galės užduoti jam kilusius klausimus, sužinoti, tai kas jam įdomu.
– Dalį vaiką dominančių daiktų, padėkite taip, kad jie būtu nepasiekiami. Pavyzdžiui, popierių vaikas gali pasiimti, bet kreidelės, markeriai, flomasteriai tegu būna užrakinti ir vaikas turės jūsų paprašyti, jei norės gauti, tai skatins bendravimą, kuris dažnai tokiems vaikams kelia problemų.

Sukurkite pozityvią, skatinančią pažinimą, aplinką

– Sukurkite namuose struktūrizuotą rutiną. Naudodami vizualinius simbolius, paveikslėlius ar žodžius sukurkite dienotvarkę, ir dienos įvykiai, jūsų vaikui bus labiau nuspėjami, tai mažins nerimą, kurį sukelia rutinos pasikeitimas.
– Išdėliokite vaizdinius ženklus namuose. Jie padės vaikui susiorientuoti aplinkoje. Pavyzdžiui uždėkite raudoną „stop“ ženklą ant durų, kur nenorite, kad jūsų vaikas eitų. Padėkite pėdos ženklą vietoje, kurioje norite, kad jūsų vaikas dėtų batus, kai grįžta iš mokyklos.
– Sukurkite jaukią ramią vietą, kur vaikas visada gali patekti. Užpildykite šią aplinką sėdmaišiu, sofa, pufu, pledais ir tam tikrus pojūčius sukeliančiais žaislais, tokiais, kaip kabantis kamuolys, sūpuoklės, lankstūs vamzdžiai.
– Sukurkite mokymosi erdvę su vaiko dydį atitinkančiais baldais ir įsitikinkite, kad jame mažiau dėmesį atitraukiančių daiktų ir mažiau kas atkreips vaiko dėmesį.

Pagal Ivy Chang, ji yra sertifikuota aplinkos analitikė, kuris specializuojasi tėvų, kurių šeimoje auga vaikas autistas, mokymais, kuriant jiems tinkamą aplinką. Jis dirba tiek vaikų namuose, tiek mokykloje, kuriant jiems tinkamą aplinką, padėdamas tiek tėvams, tiek mokytojams. Ji dalyvauja konferencijose ir vadovauja praktiniuose užsiėmimuose JAV, Kanadoje, ir jos tėvynėje Honkonge.

Pagal: http://www.everydayhealth.com/columns/health-answers/rearrange-the-home-environment-for-your-child-with-autism/

Save