„Mano dukrai bipolinis sutrikimas, tačiau nesmerkite jos už tai „

Stigma lydinti psichikos sutrikimus yra labai dažna ir labai žeidžia visus, ypač vaikus, kurie tai patiria. Imkime vienuolikmetės Taros, kuri buvo išstumta iš draugų rato , patirtį, kai jos  draugė Amanda sužinojo, kad jai diagnozuotas bipolinis sutrikimas. Kai Tara paklausė Amandos, kodėl ši su ja nebežaidžia, Amanda prisipažino „ Mano mama sakė laikytis nuo tavęs toliau. Ji sakė, kad tu tikriausiai „išprotėjusi“ ir gali padaryti ką nors keisto“.

Taros mamai Aleksis plyšo širdis, dėl savo dukrelės. „Aš visai nežinau ką man daryti“ pasakė ji konsultantui į kurį kreipėsi pagalbos. „Ji nėra blogas vaikas. Tai yra neteisinga, kad žmonės ją teisia net jos nepažinodami“.

Visa karta žmonių, turinčių psichikos sutrikimų, buvo stigmatizuojami, dėl informacijos ir supratimo trūkumo bei žurnalistikos, besivaikančios sensacijų, nupiešto, labai neteisingo, žmonių su psichikos sutrikimais, vaizdo. Galų gale, kai kurių sutrikimų atveju, tokių, kaip ADS ir depresija stigmos išnyko, tačiau kitų, tokių, kaip bipolinis sutrikimas, žmonės vis dar klijuoja etiketes.

Taros situacija paskatino jos mamą įtraukti į procesą ir kitus tėvus, kurie galėtu suteikti savo vaikams informacijos apie stigmas ir empatiją. Jai, šioje situacijoje, kaip ir kitiems, panašiais atvejais, naudinga, kad tėvai žinotų apie visuomenėje paplitusias stigmas, liečiančias žmones turinčius psichinius sutrikimus ir kaip tai įtakoja tokius vaikus, kaip jos dukra.

 

Mano dukros blogas elgesys – ne jos kaltė

Prašau, negalvokite apie Tarą, kaip apie „Blogą vaiką“. Psichinės sveikatos pasikeitimai dažnai veda prie emocinių ir elgesio pakitimų, kas gali kitų vaikų tėvus ar mokyklos administraciją manyti, kad vaikas yra „problema’, o ne asmuo kuriam reikia palaikymo. Jei jūs numanote elgesio priežastis, tai jau gera pradžia.

 

Jei jūs turite klausimų ar jaučiatės nejaukiai, klauskite manęs

Jei mes pažįstami jau daug laiko ir jūsų vaikai žaidžia su Tara nuo tada, kai jie buvo maži, aš norėčiau, kad jūs daugiau žinotumėte apie jos būklę ir jūsų vaikai jos nebijotų. Jei jūsų vaikai naujieji draugai, aš noriu žinoti, kad Tara gauna jai reikalingą palaikymą ir jai viskas gerai. Jei jūs ne prieš, aš mielai pasidalinsiu informacija apie savo dukrą.

Prašau jūsų, sužinokite daugiau apie psichikos sveikatą ir stigmas

Net jei jūsų vaikas neturi psichikos sutrikimų, yra svarbu žinoti apie juos, nes tai stigmatizuoja ir vaikus ir šeimas. Žinoti yra svarbus ir daug nepelno organizacijų bei sveikatos apsaugos įstaigų dirba tam, kad sumažintu psichinių ligonių stigmas. Daug informacijos yra prieinama internete, įskaitant Nacionalinį psichikos sveikatos institutą ir kt.

 

Padėkite savo vaikui sužinoti daugiau apie mano vaiko būklę.

Turėdami daugiau žinių, galėsite jiems daugiau paaiškinti apie Taros bei kitų žmonių su psichikos sutrikimais būklę, tai padės jiems būti labiau empatiškais. Padėtį, jei jūs pasidalintumėte informacija su kitais tėvais. Kuo daugiau vaikų ir šeimų žinos, tuo mažiau galimybių, kad jie elgsis su Tara kitaip nei su kitais vaikais.

 

Prašau, nepalikite mano vaiko vieno.

Tai daužo man širdį, kai Tara yra išstumiama iš draugų rato, ypač, kai mergaitės mokykloje tariasi apie gimtadienio vakarėlį, kuriame buvo ar apie kiną į kurį eis kartu, sekantį savaitgalį. Visi vaikai nori dalyvauti kartu. Gal galime kartu organizuoti kokį renginį, kur galėsime prižiūrėti vaikus, pavyzdžiui boulingą ar čiuožinėjimą su pačiūžomis. Tai padės jūsų vaikams jaustis geriau, šalia Taros, o ji nesijaus izoliuota.

 

Pagal:

http://www.huffingtonpost.com; 04/03/2015 , Pancer (National parent center that enhances the quality of life and expands opportunities for people with and without disabilities. )