2015-02-03
Stresas yra pagrindinė priežastis, kodėl mes sunkiau pajuntame empatiją mums nepažįstamam asmeniui, teigia mokslininkai.
Skirtinguose bandymuose su pelėmis ir žmonėmis empatija nepažįstamam asmeniui padidėdavo, kai vaistų pagalba būdavo blokuojamas stresas. Linksmas video žaidimas su nepažįstamu asmeniu davė tokį patį poveikį kaip ir medikamentas.
Ankstesni tyrimai parodė, kad jausti ir suprasti kito skausmą gali ne tik žmonės. Pelės taip pat gali jausti empatiją.
Kai kurie žmonės gali suprasti, kad jie jaučia stresą, kai yra kambaryje su žmogumi, kurio jie nepažįsta. Kai žmogus yra su pažįstamu asmeniu empatija yra daug stipresnė. Būnant su svetimu jos gali iš viso nebūti.
Kanados mokslininkai atliko tyrimą su pelėmis. Jie blokavo stresą su medikamentais ir stebėjo atsaką, kai tokia pelė susitikdavo su kita pele, kenčiančia skausmą. Jie pastebėjo, kad pelė tapdavo jautresnė ir elgdavosi taip, lyg pažinotų pelę. Kai pelė patirdavo stresą, jos jautrumas kitai, skausmą patiriančiai pelei, būdavo mažesnis.
Panašus tyrimas, atliktas su studentais, parodė visiškai tokius pat rezultatus. Studentai turėjo įvertinti kokį skausmo lygį patiria draugas ar nepažįstamas žmogus, kurio ranka būdavo 30 s panardinta į ledinį vandenį.
Studentai, kurie vartojo tokį patį stresą mažinantį medikamentą, įvertindavo nepažįstamo žmogaus patiriamą skausmą kaip didesnį, negu tie ,kurie medikamento nevartojo. Jų veido išraiška taip pat atspindėjo skausmą bei jie dažniau paliesdavo savo ranką.
Kanados mokslininkai daro išvadą, kad stresas mūsų smegenyse “vetuoja” empatinę sistemą. Mokslininkai pabrėžia, kad tik nedidelė dalis žmonių suvokia, kad būdami kambaryje su nepažįstamu žmogumi patiria stresą.
Patys mokslininkai pasiūlė ir pakankamai paprastą būdą tai išspręsti – užtenka nedidelio smagaus užsiėmimo, kad nepažįstamas žmogus taptų labiau priimtinas. Tyrime studendai, kurie nepažinojo vienas kito, žaisdavo linksmą video žaidimą, kurio esmė buvo kartu dirbti, atliekant gerai žinomas dainas. Kai ateidavo laikas testui streso nebelikdavo.
Mokslininkai pastebėjo, kad labai įdomu tai, kad tyrimo rezultatai buvo identiški žmonėms ir pelėms. “Tai reiškia, kad pelės yra sudėtingesni gyvūnai negu mes manome, ar tai kad žmonių socialiniai ryšiai yra paprastesni, nei mes manome. Kaip kalbame apie socialinį elgesį, pelės yra taip pat žmonės”, – pastebėjo jie.