BRIUSELYJE – APIE UŽDARYTŲ VAIKŲ TEISES GYVENTI LAISVĖJE IR KAIP TAI SUSIJĘ SU 1917 METŲ ĮVYKIAIS

2017.11.08

prof. Dainius Pūras, www.dainiuspuras.lt

Toks keistas jausmas buvo vakar kai skaičau pranešimą Briuselyje vykstančiame 11-ajame Europos vaikų teisių forume. Forumo tema šįkart – vaikai kuriems apribota laisvė. Tokių vaikų Europoje labai daug – kokia tik proga suaugusieji nesugalvoja uždaryti vaikų ir paauglių keistose įstaigose taip luošindami jų raidą ir sveikatą.

O keistas buvo jausmas todėl kad Briuselyje – ES ir NATO sostinėje, kalbėjau tą dieną, kai suėjo lygiai 100 metų po bolševikų perversmo . Kiek padvejojęs, ėmiau ir išvysčiau dalyvaujant garbiems svečiams iš visų ES valstybių, šią temą – kaip 1917 metų įvykiai Rusijoje ir jų gerai žinomas tęsinys iki šiol yra palikę gilius randus daugelio Europos valstybių ir visuomenių gyvenime. Kai kas šiandien mato mūsų gyvenime per daug liberalizmo ir siekia apriboti žmonių laisves. O aš matau ir pabrėžiu vis dar gausius bolševikinio totalitarizmo efektus. Jie iki šiol gyvi ir paralyžiuoja permainas svarbiausiose gyvenimo srityse – medicinoje, švietime, socialinėje apsaugoje, vaikystės ir šeimos politikoje. Būtent jie trukdo išgydyti visuomenę nuo prakeikto bejėgiškumo ir konformizmo, nostalgijos prievartos kultūrai, liguisto piliečių ir valdžios santykio. Tūkstančiai vaikų ir suaugusiųjų uždarytų keistose įstaigose – kodel tai neįmanoma Suomijoje, o vis dar įmanoma Rusijoje ar netgi ES valstybėse tokiose kaip pvz. Lietuva? Kaip kitaip, jei ne totalitarinės sistemos efektais ir nostalgija prievartos kultūrai paaiškinti besitęsiantį kūdikių namų protegavimą ir niekam nerūpimus žmogaus teisių pažeidimus psichiatrijos sistemoje?
Ta proga priminiau aukšto lygio renginio dalyviams ir apie tai, kad šiuo metu Europa turi apsiginti nuo atkaklių išpuolių prieš pamatinius žmogaus teisių ir laisvių principus. Liberali demokratija nuolat puldinėjama tai iš kraštutinės kairės, tai iš kraštutinės dešinės, tai iš gausiai besiklonuojančių populistų. Išradinėjamos ir skleidžiamos sąmokslo teorijos apie Europos vertybių tariamą žalą vaikams ir šeimoms. Kai kurios valstybės dėl to yra susvyravusios ir suklupusios, bet apskritai Europos Sąjunga išlieka pasaulio lyderiu puoselėjant visuomenės gerovę, žmogaus teises ir laisves. Šią svarbią lyderystę siūliau stiprinti.
Jaunystėje vis pagalvodavau, stebėdamas “spalio revoliucijos” jubilliejų marazmą 1977 ar 1987 metais, kad kaip čia bus su šimtmečiu, kur aš tada būsiu ir ką veiksiu. . Vakar pasakiau ne visada geopolitikoje susigaudantiems ES valstybių delegatams, kad sovietinio komunizmo eksperimentas buvo sukūręs sistemą kuri uždarė milijonus žmonių ir atėmė iš jų svarbiausias teises ir laisves, ir kad pasekmės stipriai veikia iki šiol. Apie tai kalbėjau todėl kad daug žmonių Europoje vis dar nėra suvokę to eksperimento pasekmių ir net yra linkę tą sistemą garbinti
Man, kaip pirmą kartą kirtusiam geležinę uždangą 32 metų amžiuje, atrodė svarbu priminti apie praeities pamokas ir kaip svarbu puoselėti Europos vertybes. Mano nuomone, apie tai kalbėti 2017 metų lapkričio 7 dieną Briuselyje ES elito atstovams buvo prasminga. Apie tai turime kalbėti ir Lietuvoje

11-tas Vaikų teisių forumas